Rubriky
Cykloturistika

Do města kamenné krásy a na Zvičinu (50 km) – silniční kola

Nejnáročnější, ale i nejhezčí z nabízených tras, střídající náročnější stoupání s prudšími sjezdy a odpočinkovými úseky. Trasa vede většinou po málo frekventovaných asfaltových komunikacích. Na vrcholu Zvičiny lze nalézt několik míst nádherných rozhledů – délka trasy 55 km. Údolí mezi Jeníkovem a Hořicemi odděluje Hořický a Vřešťovský chlum, údolí vyhloubila říčka Bystřice. Hořice – vrch Gothard – barokní hřbitovní kostel sv. Gotharda z roku 1783 – novorenesanční pískovcový portál vysoký 14,5 m – Riegrův obelisk – pískovcový monolit 12 m vysoký a 34 tun těžký z lomu z Podhorního Újezdu – Mezinárodní galérie moderního sochařství na svahu pod obeliskem – Galérie plastik. Hořice – město kamenné krásy – barokní kostel Narození P. Marie z let 1741-44 K. I. Dienzenhofera – barokní zámek – novogotická radnice z roku 1872 – Střední průmyslová škola kamenická a sochařská – Smetanovy sady zdobené četnými sochami – Věž samostatnosti, památník odboje – 300 zatáček Gustava Havla. Miletín – zámek vystavěný v letech 1693-1701 – kolem zámecký park – původně gotický kostel Zvěstování P. Marie ze 13. století, několikrát přestavován, naposled regotizován v roce 1898 – zrenovovaná zvonice s novými zvony – památník K. J. Erbena – pěkné koupaliště – miletínské modlitbičky. Zvičina – 671 m n. m. – nejvyšší vrch středního a východního Podkrkonoší – barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1706 – turistická Raisova chata – výhled na Krkonoše, paraglidingová rampa a místo dalšího rozhledu (Bílá Třemešná a Dvůr Králové n. L.) – na severním svahu lyžařská sjezdovka, na jih výhled daleko do kraje. Zvičina – s 600 m n. m. je nejvýše položenou obcí v Podkrkonoší – rekreační osada. U Borovičky – rozhled – Peckovské údolí, Červený vrch, Kozinec, Zvičina, panorama Krkonoš, Bradlec, Kumburk, Tábor.

  • Výchozí bod: Pecka, kemp
  • Délka trasy: 50 km
  • Náročnost: střední
  • Typ kola: silniční, trekové, horské

Popis trasy

Z kempu směrem na Pecku. Po sjezdu kolem hřbitova následuje ostré stoupání a dále až k lesu u Hejduka (u parkoviště pro hrad si na mapě Podzvičinska prostudujte celou trasu). Na vzdálenějším okraji lesa u Hejduka asi 50 m vpravo smírčí kříž. Od Hejduka rovinkou, sjezdem a zase rovinkou nad Vřesník k výhledu (zprava Mlázovický, Hořický a Vřšťovský chlum), dále sjezdem a mírně zvlněnou cestou až do Červené Třemešné,( vpravo za zemědělským objektem „kostelíček s věží nízkou“ K.J.Erben – Poklad).

Na křižovatce vlevo po rovině průjezd Červenou Třemešnou, přejezd hlavní silnice (pozor na auta zprava) a po asfaltové silničce po rovině až k hřebčínu v Jeníkově. (Mezi Červenou Třemešnou a Jeníkovem vlevo dva rybníky Povolír a Bubnovka s památnými stromy – součást Miletínské bažantnice). Od Jeníkova údolím vyhloubeným Bystřicí po rovince a táhlejším mírném stoupání do Hořic (nezapomenout na vrch Gothard a galerii plastik). Z Hořic kolem ZŠ Daliborka po rovině kolem Chvaliny do Březovic a táhlým stoupáním na Chloumek a Boháňka (na Boháňce galerie plastik v přírodě). Z Boháňky sjezdem do Maňovic (hájovna) a téměř po rovině přes Polšť do Miletína (v cukrárně na náměstí zmrzlina, miletínské modlitbičky). Z křižovatky na konci Miletína dlouhým stoupáním k Miletínským lázním přes Chroustov až ke zvičinským chalupám a přes osadu Zvičina na vrchol Zvičiny (zasloužený odpočinek a občerstvení – daleké rozhledy). Ze Zvičiny prudkým sjezdem do Horní Brusnice (pozor na konci sjezdu před mostem odbočit vlevo). Táhlým mírným stoupáním, sjezdem a rovinkou dojedete do Vidonic. (rodící se říčka Bystřice mezi Horní Brusnicí a Vidonicemi dělila za 2. světové války Velkoněmeckou říši od Protektorátu Čechy a Morava). Z Vidonic po dvou nedlouhých stoupáních se jistě zastavíte na „Kalovském kopci“ resp. U borovičky – výhled Krkonoše, Pecka, Zvičina. Od borovičky sjezd až do Pecky na náměstí (před Peckou u parkoviště můžete odbočit na hrad). Na náměstí dva hotely, cukrárna, trafi ka, barokní kašna, morový sloup.

Trať (km)

Kemp (0) > Pecka (1) Vřesník (5,5) > Vidoň (8,5)> Červená Třemešná (11) > Jeníkov (13,5) > Hořice (16) > (alternativně Hořice > Doubrava > Chloumek) > Chvalina (19) > Březovice (21) > Chloumek (22,5) > Boháňka (23,5) > Maňovice (25,5) > Polšť (26,5) > Miletín (29). Miletínské lázně (31) (alternativně Třebihošť > Zvičina) > Chroustov (32,5) > Zvičina osada (37) > vrchol Zvičina (38) > Horní Brusnice (41) > Vidonice (43,5) > Pecka náměstí (48,5) > Pecka kemp (50)

Doporučené mapy

  • edice KČT 23: „Podkrkonoší“ – tur. mapa 1:50 000
  • Podzvičinsko – svazek měst a obcí
  • Podzvičinsko – cyklotrasy, tur.značení 1:75 000