Rubriky
Cykloturistika

Kolem Zvičiny aneb z kopce do kopce (40 km) – silniční kola

Trasa vede krásnou členitou podzvičinskou krajinou po asfaltových komunikacích, pouze před Kalem je asi dva kilometry štěrk. Na trase je několik ostřejších stoupání i několik ostřejších sjezdů. Trasa je středně těžká, ale dá se při rozumném tempu v pohodě absolvovat, délka trasy 40,5 km. Borovnice: barokní kostel sv. Víta, roubené domy. Borovnička: novogotický kostel Božského srdce Páně z r. 1929 a Linhartův mlýn. Na vrchu jižně od Borovnice stával větrný mlýn – v současnosti snaha o obnovení, na polích naleziště granátů, zkamenělých přesliček a kapradin. Mostek – novogotický kostel sv. Anny z r. 1910, koupaliště a kemp – dříve „pohraničí“. Dolní Brusnice – typická „sudetská“ zástavba – roubené chalupy. Bílá Třemešná – Památník Jana Amose Komenského, ukrýval se zde v letech 1626-1628 – v údolí Labe, asi 3 km od Bílé Třemešné, přehrada Les království postavena v letech 1911-1915, přehradní hráz má v základech 37 m, v koruně je široká 7,5 m, pod hrází hydroelektrárna. Třebihošť – možnost občerstvení – koupaliště. Borek a Želejov – rázovité chalupy. Kal – kruhová zástavba, na návsi starodávná zvonička obnovená v r. 2005, barokní kovárna z r. 1756, zajímavý je i pomník padlým odhalený v r. 1925. Kal míval kdysi až 235 obyvatel, dnes má necelých padesát, proti kovárně je bývalá škola. Kal, U Borovičky – rozhled – panorama Krkonoš, Pecka, Zvičina, Valy, Bradlec, Kumburk, Tábor.

  • Výchozí bod: Pecka, kemp
  • Délka trasy: 40 km
  • Náročnost: střední
  • Typ kola: silniční, trekové, horské

Popis trasy

Z kempu vlevo po rovince a táhlým stoupáním až do levotočivé zatáčky nad Borovnicí (vpravo od zatáčky prameniště Javorky, která se vlévá do Cidliny u Skřivan) a dále rovinkou ke křižovatce „Na Mýtě“. Od Mýta kromě tří krátkých ostřejších stoupání buď z kopce nebo po rovině přes Borovnici, Borovičku, Mostek, Souvrať a Dolní Brusnici ke křižovatce na začátku Bílé Třemešné asi 500 m za nádražím ČD odbočit pod železniční most (naproti nádraží možnost občerstvení). Přes obec Březinu a lesem budete tvrdě stoupat a potom rychle ztrácet výšku sjezdem do Třebihošti (v Třebihošti možnost posledního občerstvení).
Z Třebihošti je to zase pořád z kopce do kopce přes Miletínské lázně, Miletín, Podháj, Želejov, Borek a Kal až na „Kalovský kopec“ resp. U Borovičky, kde si naposled odpočinete a pokocháte se dalekými výhledy. V údolí mezi Borkem a Kalem po levé straně Valy (starověké a slovanské hradiště), po pravé straně Homolka a kolem Bystřice „Kalské údolí“ (největší lokalita bledule jarní v okrese Jičín). Bystřice pramení u Vidonic a vlévá se do Cidliny u Chlumce nad Cidlinou. Od Borovičky sjedete k parkovišti, kde si na mapě proti lyžařskému vleku můžete prohlédnout, co již máte za sebou, zastavit se můžete také na hradě. Přes náměstí (na náměstí barokní kašna, mariánský sloup, dva hotely, cukrárna, trafika, dvě prodejny potravin) vpravo kolem kostela se vrátíte do kempu a můžete si dát dvě i více piv, zasloužíte si je.

Doporučené mapy

  • edice KČT 23: „Podkrkonoší“ – tur. mapa 1:50 000
  • Podzvičinsko – svazek měst a obcí
  • Podzvičinsko – cyklotrasy, tur. značení 1:75 000

Trať (km)

Kemp (0) > Borovnice (4) > Borovička (9) > Mostek (12) > Souvrať (15) > Dolní Brusnice (17)> Bílá Třemešná (18) > Třebihošť (22) > Miletínské lázně (24) > Miletín (26) >Podháj (28) > Želejov (30) > Borek (31) > Kal (35,5) > Pecka nám. (39) > kemp (40)