Rubriky
Pěší turistika Pěšky Tipy na výlety

Pochod Kumburská dvacítka

Středně náročná turistická trasa, 20 km

Dětské hřiště Kumburský Újezd, vlastní značení Stav (2,7km), žlutá Dřevěnice (5,7 km), žlutá U Tužína (7,1 km), žlutá Tužín (7,6km), modrá, vlastní značení Chloumek (11,1 km), cyklo 4142, bod záchrany SM004 (12,8 km), červená Kumburk zřic. (13,7 km), Odboč, červená Kumburk, (14,1 km), červená Skalka pod Kumburkem (15,3 km), červená Brdo (16,3 km), červená, vlastní značení Vlkov (19,8 km), vlastní značení dětské hřiště Kumburský Újezd (21,7 km)

Zajímavosti na trase:

Rumchalpa

Rumchalpa je bývalým kamenolomem a od roku 1979 slouží k rekreačnímu i technickému potápění. Areál je vhodný nejen pro potápěčské výcviky ale i pro nepotápěče hledající klidnou lokalitu s možností koupání v blízkosti Krkonoš a Českého ráje. Okolo lomu protéká potok Studénka. Objekt je pak zvláště vhodný pro potápěčské výcviky, nebo tréninkové plavby.  K dispozici je zde finská sauna a ubytování. Výhodou je i samostatná klubovna pro hosty a pro případné potřeby škol.

Tvrz Dřevěnice

Budova gotické tvrze v hospodářském areálu v obci mezi Jičínem a Novou Pakou. Založena byla koncem 14. stol., v přídomku se uvádí r. 1388. Během 16. stol. byla renesančně upravena (dochovaly se zbytky psaníčkových sgrafit), po připojení k panství hradu Kumburk r. 1596 sloužila jen hospodářským účelům a byla přeměněna na sýpku.

Bývalé Mlýny Tužín

Na potoce tužínském zvaném Stříbrnice někdy i Ořeška jako pozůstatek dřívějších časů stojí tři mlýny, které již neplní svoji funkci, pro kterou byly postaveny. Dosloužily a postupně jejich původní stav chátral až do dnešní podoby.


MLÝN HOŘENÍ č. p. 1

Měl jedno kolo na vrchní vodu se spádem 8 m, 1 franc.kámen, 1 špičák, po roce 1634 po smrti Valdštejnově byl pánem nad okolím Adam z Richenfelsu, lidem oblíbený, později zajatý a vězněn. Tento mlýn je na samotě u lesa a sešli se zde naši čeští vyhnanci nesoucí důležité poselství panu A. z Richenfelsu. Původní patrový s dřevěnou pavlačí v roce 1868 vyhořel a Fr. Vágner vystavěl menší s větším vodním kolem. Mlelo se zde do roku 1930 a cesta k němu vedla potokem. Dalším majitelem byl Jan Řehák a v současné době je po opravě majetkem rodiny Holých a slouží k rekreaci. Je nemovitou kulturní památkou.

MLÝN PROSTŘEDNÍ č. p. 36

Vodní dílo s jedním kolem na vrchní vodu se spádem 7 m, 1 stolice žitná, 1 pšeničná, 1 franc.kámen, 1 špičák a při mlýně smíšený obchod. Od roku 1627 majitelem řád kartuziánů valdických. Voda přiváděna náhonem od splavu na konci údolí a dřevěným žlabem nad obecní cestou. Majitel Jakub Andrle a Teresie Andrlová. Mlýn je v současné době velmi zchátralý včetně přilehlého špejcharu, ale nový majitel provádí jeho opravu. Budova je vedena jako nemovitá kulturní památka.

MLÝN DOLENÍ č. p. 22

Měl jedno kolo na vrchní vodu se spádem 5 metrů, 1 žitnou válcovací stolici, francouzský kámen a příslušné mlecí stroje. Bývalý panský mlýn roku 1627 Albrechtem z Valdštejna daný do majetku kartuziánům. Voda z potoka byla odváděna do rybníčku, kde tvořila zásobu a dále pak při mletí odpouštěna náhonem na kolo. Majitel Jan Beneš v roce 1932 přistavěl pekárnu a žitný chléb rozvážel do širokého okolí. Mlýn slouží po velké rekonstrukci k rekreaci potomků původního majitele. Opravy se dočkal v současnosti i rybníček.

Kumburk

počátkem 14. stol. postavili páni z Vartemberka na homolovitém kopci u Nové Paky hrad, původně zvaný Goldenberk či Kolmburk, dnes Kumburk. Jeho původní podoba není známa. Na severovýchodní straně je zbytek patrně plášťové hradby, která asi obíhala celé jádro. Dělostřelecké opevnění je příkladem aktivní obrany z doby okolo pol. 15. stol. Od r. 1621 patřil Kumburk Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění se zde střídali majitelé a po roce 1658 byl Kumburk pobořen. Dnes se o jeho zachování snaží Sdružení pro záchranu Kumburku, které vybudovalo i vyhlídkovou plošinu s nevšedním výhledem na Krkonoše i Český ráj. Rozhled S směrem je i od rozcestí pod Kumburkem.

Cestou uvidíte…

  1. Tvrz Dřevěnice

2. Mlýn Tužín

3. Kumburk