Rubriky
Hrady, zámky a zříceniny Rozhledny a vyhlídky

Kumburk

původně zvaný Goldenberk či Kolmburk dnes Kumburk

Hrad Kumburk je jednou z nejromantičtějších a nejzajímavějších zřícenin v Českém ráji. Stojí na osamělé homoli západně od Nové Paky nedaleko obce Syřenov. Jeho historie se začala psát na počátku 14. století. Strategické místo 642 metrů nad mořem si vybral pro své sídlo Markvart z GoldenburkuPak se ale majitelé střídali. Po ukončení husitských válek se hrad dostal do majetku Jindřicha z Dubé, později patřil Trčkům z Lípy a roku 1607 se stal majetkem Smiřických. Kdysi nedobytná pevnost se do dnešních dnů nedochovala ve své původní kráse. V průběhu třicetileté války byl Kumburk zpustošen Švédy a v roce 1659 ho nechal popořit císař Leopold I., tím, také hrad ztratil svoji obranou funkci.

Dodnes se tu dochovala mnohá zdiva a panenské věž, kterou díky rekonstrukcím můžete obdivovat z jedné strany v řezu, z druhé ucelenou a z hradní vyhlídky i v půdorysu. Znatelné jsou i dvě dávné stavební úpravy.

A jako každý hrad i Kumburk má své pověsti. Jedna z nich vypráví, že na počátku 17. století se věž stala vězením pro dceru hradního pána Zikmunda Smiřického. Otec Elišku Kateřinu nechal zavřít do hladomorny pro lásku k místnímu kováři. Po letech jí prý vysvobodil chrabrý rytíř. Eliška je skutečná postava a opravdu tu byla vězněná, ale mohla se volně pohybovat po hradě i po jeho okolí, ovšem s ozbrojeným doprovodem. Nakonec si ji vzal za manželku Ota z Vartenberka, tzv. Kulhavý, a byl to velice výhodný politický sňatek.  Tak až budete procházet kolem hladomorny věže, ve které archeologové našli okovy k poutání uvězněných, tak si na Elišku Kateřinu Smiřickou vzpomeňte. Možná, že se tam někde potuluje její duch dodnes.

Z hradních vyhlídek je vidět pořádný kus Čech, a tak se můžete podívat kam dál se vydat. Třeba do Krkonoš, Orlických hor, na Ještěd nebo na nedaleké vrchy Zebín či Zvičinu a zříceninu hradu Bradlec.

Kumburk je volně přístupný. Prohlídky s průvodcem jsou možné po telefonické dohodě. Hrad nabízí množství zajímavých kulturních akcí, např. Kumburské svítaní, víkendové akce pořádané Sdružením pro záchranu hradu Kumburku. Dále je vyhledávaným místem pro pořádání svateb.

Zajímavost: 

Na hradě je umístěna pamětní deska informující o návštěvě K.H. Máchy.

Nejbližší pěší cesta jak se na Kumburk dostanete je od vlakové zastávky Syřenov po žluté turistické stezce (3 km). Vyjít můžete také z Nové a Staré Paky (4 km), nebo oblíbenou červenou cestou z Ploužnice (7 km). Autem jedeme z Jičína směrem na Lomnici a za Valdicemi u obce Těšín odbočíme směrem na Soběraz, do bradleckých lesů přes Kumburský Újezd k hostinci Na Klepandě.

více na: https://www.kumburk.cz/