Křížová cesta Zlatnice se nachází nedaleko vsi Borovnice asi 5 km východně od Nové Paky. v obci Stupná. Vede od silnice k poutní kapli Panny Marie ve Zlatnici. Jednotlivá zastavení tvoří betonové sloupky s vrcholovou kapličkou, která byla postavena roku 1938.
S historií kapličky ve Zlatnici je spjata jedna legenda – 9. června roku 1109 prý vykopali havíři ze Zlatnice sošku Panny Marie. Havíř Pavel, který sošku nalezl jí přenesl do blízkosti svého bydliště u Nové Paky. Zde byla postupem času postavena kaple Panny Marie, která je historicky doložená roku 1414. Na místě nálezu sošky panny Marie byla postavena dřevěná kaplička. V roce 1938 byla na místě dřevěné kapličky zbudována kaplička zděná. V 30. letech zde Jan Rainmunda z Pecky postavil křížovou cestu o 14 zastaveních na místě původní křížové cesty, která prý byla rozvěšená po kmenech stromů v okolí kapličky.
Oblast Stupná je také významná tím, že se zde v dřívějších dobách těžilo zlato. Při severovýchodním okraji vidochovského údolí se nacházely šachty a štoly dolu „Marie Matky”. První nepotvrzená zmínka o zdejší těžbě pochází již z roku 996 za krále Boleslava druhého. Stupenští kovkopové vozili zlatonosný materiál pod těžká kladiva stoup (odtud odvozuje se název osady Stupná) a rozbíjeli jej. Padrť plavili v dlouhých dřevěných korytech, aby se oddělilo kamení a hlína od drahého kovu. Vodu dodával „Zlatý potok“ (nebo „Stříbrnice“), dnešní Zlatnice. První záznam o výměně zlata za Stupné v pražském mincovním archivu je z roku 1562, zkoušené zlato vážilo 1609 hřiven bez udání ryzosti.
Důl fungoval ještě v 18. století, v archivech se uvádí, že zde bylo celkem 128 šachet. Roku 1872 tady těžila i společnost rakousko-uherských státních drah. Ještě během druhé světové války zde Němci udělali geologický průzkum a údajně objevili slabé ložisko mědi. V pozdějších letech dolování ustalo a horníci se většinou věnovali broušení polodrahokamů, achátů a granátů.