Zbytky zříceného hradu se nachází na zalesněném hřbetu Staropackých hor, 3,5 km severně od Nové Paky. Hrad byl vybudován na srázném ostrohu skalního hřebenu, táhnoucího se od Nové Paky k Levínské Olešnici. Od skalního hřebenu byl na jihovýchodní straně oddělen hlubokým příkopem a obehnán vysokým náspem, za kterým byl další příkop. V náspu na východní straně byla hlavní brána, kterou se vystupovalo do prostorného nádvoří. Dnes z hradu zůstaly jen zbytky valů a příkopů.
Šlechtický hrad stával na srázném ostrohu nad levým břehem říčky Olešky. Byl s největší pravděpodobností založen potomky Pakoslava nebo jeho syna Načerata z Brady, snad Načkem roku 1333. V letech 1363-1375 obývá hrad Jakub z Levína a v letech 1380-1421 Zdeněk z Husířan. Hrad Levín byl roku 1421 připojen ke kumburskému panství, následně byl opuštěn a již během husitských válek zpustl. V 16. století se byl zřejmě v takovém stavu, že se nevyskytuje ani jako zřícenina v zápisech z té doby.
Dispozice hradu byla dvojdílná. Celý objekt byl obehnán příkopem a valem, který byl na nejpřístupnější východní straně obzvlášť mohutný a příkop zde byl zdvojený. Vstup do lichoběžného předhradí býval ve valu proraženou branou přes příkop ze severovýchodní strany. V předhradí se nedochovaly ani náznaky původní zástavby. Cesta se zde stáčela vpravo a přes další příkop oddělující obě hradní dispozice se vcházelo do rovněž lichoběžného jádra. Severní stranu jádra zaujímal podlouhý palác s přístavbou zřejmě s točitým schodištěm při čelní hradbě. V protilehlém jižním nároží bývala další dvouprostorová stavba.
Předhradí výrazně poznamenala činnost novodobých hledačů drahokamů i další soudobé aktivity.