Rubriky
Cykloturistika Tipy na výlety

Brdský okruh kolem Nové Paky

Středně náročný výlet 34 km

Typ kola: horské, trekingové

Nová Paka nám. – neznačená silnice 4142 Úbislavice (5 km) – neznačená silnice 4142 Klepanda (9,6 km)Svojek (19,4 km) – silnice 4294, + červená pěší Levínská Olešnice (28,3 km, 29,7 km) – neznačená silnice a cesta Podlevín (31,5 km) – červená Nová Paka (34,1 km)

Zajímavosti na trase:

Nová Paka

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

Česká Proseč

Uprostřed osady stojí sousoší sv. Trojice s dřevěnou zvoničkou, na západním okraji pak najdete kapličku s lípami, jejichž stáří se odhaduje na 350 let. Uvnitř je umístěno sousoší Piety. Oblast je významnou mineralogickou lokalitou.

Úbislavice

V obci, ležící v údolí potoka Ořeška, stojí původně gotický kostel Narození Panny Marie ze 14. století, který byl později zbarokizován. V jeho interiéru je oltářní obraz Narození Panny Marie, který je připisován Karlu Škrétovi, a křtitelnice z roku 1664. V Úbislavicích se také dochovala dřevěná stavení podkrkonošského typu z počátku 19. století, z nichž nejcennější je roubený mlýn čp. 56 (nedaleko kostela). Na tomto místě se obilí mlelo od počátku 15. století do roku 1920. Nedaleko obce se nachází vodárenská nádrž Jahodnice.

Karlov (Stará Paka)

V osadě Karlov, která je dnes částí Staré Paky, můžete obdivovat cenné objekty lidové architektury. Karlov byl prohlášen vesnickou památkovou rezervací.

Levínská Olešnice

V malé obci poblíž zříceniny hradu Levín stojí kostel Všech svatých z 15. století a sousoší Nejsvětější Trojice.