Rubriky
Cykloturistika Tipy na výlety

Jižní okruh z Nové Paky

Nenáročný výlet– 17 km

Lze protáhnout přes Lázně Bělohrad (+ 6 km)

Typ kola: horské, trekingové

Nová Paka, nádraží – cyklo 4096 Pustá Proseč (3,9 km) – cyklo 4096 Hřídelec (7 km) – cyklo 4096 Lány (9 km) – neznačená cesta Horní Nová Ves (11 km) – žlutá pěší Nová Paka (17,4 km)

Zajímavosti na trase:

Nová Paka

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

Hřídelec

V obci Hřídelec najdete několik zajímavých památek, například kamenný kříž z roku 1820 nebo pomník z roku 2005 ve tvaru zlomeného křídla jako připomínku letadla, které tu havarovalo v únoru 1945 po náletu na Drážďany. Zdejší kostel sv. Jiří je pozdně empírový. Byl postaven v letech 1839–1840 na místě staršího kostela. Na východ od obce leží Horka – vyhaslá sopka, ve které se v 19. století těžil štěrk a nerosty a zdejší aragonit se dostal až do Národního muzea. Těžbou bazanitu vznikly v Horce četné komíny a štoly. Lokalita byla v roce 1989 vyhlášena přírodní památkou s názvem Hřídelecká hůra.

Horní Nová Ves

Podél silnice z Horní Nové Vsi na Pecku se rozprostírá přírodní památka Údolí Javorky. Důvodem ochrany jsou zdejší slatinné louky s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů.