Rubriky
Cykloturistika Tipy na výlety

Košovský okruh (40 km)

Trať vede malebnými údolími říček Studénka, Cidlina, Popelka a Oleška. Po cestě se střídá příjemný chládek a klid smíšených lesů s krásnými výhledy uprostřed luk, polí a rybníčků.

Nejdříve vyjedete Novou Pakou směrem ke Zlámaninám. Po průjezdu Zlámanin a České Proseče následuje dlouhý sjezd směrem k Jičínu. Za vsí Stav je krásný úsek uprostřed lužní louky obklopené lesy podél klokotavého potoka Studénka. Pozor poté přijedete na silnici první třídy pod Babákem a musíte po ní ujet 900m až po odbočku na Dřevěnice. V Dřevěnicích se můžete občerstvit v hospůdce či si zahrát volejbal na známých kurtech naproti. Potom ještě před Radimí se vám mezi poli vynoří parádní výhled na okolní kopce Kumburk, Bradlec, Tábor, Zebín. Před Železnicí odbočte doleva směrem na Zámezí a Cidlinu. Cidlina je malebná vesnička s množstvím roubenek. Z Cidliny pořád rovně směrem k zalesněnému kopci Košov. Po průjezdu pod mostem následuje asi dva km dlouhý kopec Košov. Rozložte síly. Klidně běžte i pěšky, pohled na okolní smíšený les a potok Cidlina za to stojí. Na úpatí vás čeká odměna – hospůdka po pravé straně, kde si můžete dát něco studeného. Po průjezdu vesnicí se zastavte a rozhlédněte směrem na Krkonoše. Je to nádherný panoramatický výhled a jako bonus je vidět i celou Lomnici jako na dlani. Po prudkém sjezdu do Lomnice nad Popelkou se zastavte posedět na náměstí mezi stromy. Můžete se stavit v místní cukrárně na zmrzlinu (horní roh náměstí). Přes Novou Ves pak jeďte směrem k Ústí údolím říčky Popelky. V Ústí jsou malebné domečky po obou stranách silnice. Mění se tu také říčka, již nejedete po proudu Popelky, ale proti proudu Olešky. Přes Starou Paku (i tady se můžete stavit v některé z restaurací) se pak vrátíte opět do Nové Paky.

  • Výchozí bod: Muzejní náměstí
  • Délka trasy: 40 km
  • Náročnost: střední
  • Typ kola: silniční, trekové, horské
  • Tipy na trase: Restaurace v Pecce, v Mostku, cukrárna v Bílé Třemešné, Restaurace v Horkách

Trať (km)

Nová Paka náměstí (0) > Zlámaniny (1,9) > Česká Proseč (3,8) > Úbislavice (5) > Stav (6,4) > Na Špici (9,3) > Dřevěnice (11) > Radim (12,4) > Soběraz (14,8) > Železnice (17) > Zámezí (18,7) > Cidlina (20,9) > Košov (23,8) > Lomnice nad Popelkou (26) > Nová Ves nad Popelkou (29,3) > Ústí (33,8) > Roškopov (36,3) > Stará Paka (37,2) > Nová Paka náměstí (40)

Zajímavosti

  • Úbislavice, Stav – roubené chalupy s vyřezávanými štíty z poč.19.stol. podkrkonošského typu. Roubený patrový mlýn čp. 56 z roku 1815. Původní gotický kostel Narození P.Marie ze 14.stol. nahrazen v letech 1712–20 barokním.
  • Radim – barokní kostel sv. Jiří z let 1708–09. V roce 1833 zde navštívil K.H.Mácha svého přítele Jana Beneše.
  • Železnice – původní ves s románským kostelem doložena od roku 1318, byla asi před rokem 1599 povýšena na město. Po požáru roku 1826 bylo roku 1834 jednotně empírově přestavěno. Dodnes zachován soubor patrových empírových domů a přízemních roubených chalup (např. čp. 94 z roku 1789 – muzeum, čp. 95 aj.). Empírový dům čp. 181 má arkádové nádvoří. Románský kostel sv. Jiljí (původně sv. Jana Křtitele) z počátku 13. století byl v letech 1727–31 barokně přestavěn, roku 1852 byla zvýšena věž. Renesanční křtitelnice je z roku 1571. Na vrchu Železný (před Železnicí vlevo) patrné příkopy a valy dřevěného hradu z 13. století – hezký rozhled.
  • Nový Svět (pod kopcem Košov) – severně od vsi domnělý hrob vojáka ze sedmileté války. Odstranění kamene podle pověsti přineslo neštěstí. Křížový kámen je však starší (z roku 1665).