Rubriky
Cykloturistika

Kozinec, Staropacká hora (29,5 km) – horská kola

Nedlouhý, ale nelehký okruh nás zavede po modré turistické cestě přes centrum města stupáním přes čtvrť Smetanka k místnímu Podkarpatskému kostelíku na úpatí Husova kopce. Vystoupáme dále až ke kótě 524 m a sjedeme krátkým úsekem do osady Vrchovina. Tady se dáme po silnici asi 600 m doprava a vlevo sjedeme kolem kravína dále po modré na polní cestu, která nás dovede dalším sjezdem až do Stupné. Zde přejedeme silnici a zase si po modré vyjedeme až nad obec Borovnice. Odtud po vrstevnici pojedeme SZ směrem 3 km po silnici až na křižovatku se státní silnicí I/16 v Horkách u St. Paky. Zde musíme odbočit vlevo a jet po zelené asi 700 m po „nebezpečné“ silnici I/16!!! Pak zabočíme vlevo (stále po zelené) a po 400 m jízdě po vrstevnici nás čeká krátké, ale náročné stoupání na vrch Kozinec s krásným výhledem do okolí. Na východní straně náhorní plošiny Kozince pokračujeme dále po zelené prakticky nesjízdným sjezdem. Nejhorší pasáže doporučujeme sejít raději pěšky. V sedle Na Veselce přejedeme silnici a pokračujeme po neznačené cestě přibližně po vrstevnici dále východním směrem do 1 km vzdálené osady Podlevín, naleziště achátů. Zde odbočením vpravo prudce stoupáme po červené na hřbet Staropackých hor, výrazného hřbetu Krkonošského podhůří. Na vrcholu odbočíme vlevo z červené na neznačenou hřebenovou cestu a po 500 m se dále napojíme u kdysi havarovaného sovětského letounu SU na žlutou turistickou cestu.

Ta nás dovede stále po hřbetu Staropackých hor až k prudkému sjezdu (Za Horami) k lomu Hvězda a dále pak po podjetí železniční trati ke staropackému koupališti, t.č. mimo provoz. Odtud musíme absolvovat 1 km úsek po silnici do Staré Paky, kde se odbočením vpravo napojíme na zelenou. Mírným stoupáním dojedeme příjemnou krajinou až na místo křížení s červenou (Skalka pod Kumburkem). Zabočíme po ní doleva (Máchova stezka) a přes Brdo nás dovede cestou s krásným výhledem do okolí a na Krkonoše až do lesa nad Novou Paku. Lesním sjezdem nás červená doprovodí opět k železniční stanici Nová Paka město.

  • Výchozí bod: Muzejní náměstí
  • Délka trasy: 29,5 km
  • Náročnost: střední
  • Typ kola: horské

Zajímavosti

Husův kopec, Stupná, Borovnice, Kozinec (608 m), Staropacké hory, Stará Paka

Trať (km)

Nová Paka > Vrchovina (2,5) > Stupná (6) > Borovnice (7,5) > Borovnice ŽST (8,5) > Horka u St. Paky (11,5) > Kozinec (14) > Na Veselce sedlo (15,5) > Podlevín (16,5) > Staropacké hory (17) > Pomník sovětských pilotů (17,5) > Za Horami (18,5) > Lom Hvězda (19,5) > Stará Paka koupaliště (20,5) > Stará Paka Norma (21,5) > Skalka pod Kumburkem (25) > Brdo (26) > Nová Paka město ŽST (29,5)