Rubriky
Cykloturistika Tipy na výlety

Kozinec, Staropacká hora

Středně náročný okruh celkem 29,5 km

Typ kola: horské

Nová Paka náměstí – modrá Husův kopec modrá Vrchovina (2,5 km) – neznačená Stupná (6 km) – cyklo 4141 cyklo 4135 modrá Borovnice (7,5 km)Borovnice ŽST (8,5 km) – neznačená Horka u St. Paky (11,5 km) – zelená Kozinec (14 km) – zelená Na Veselce sedlo (15,5 km) – neznačená Podlevín (16,5 km) žlutá Staropacké hory (17 km) – neznačená Pomník sovětských pilotů (17,5 km) – neznačená Za Horami (18,5 km) – zelená Lom Hvězda (19,5 km) – silnice Stará Paka (20,5 km) – zelená Skalka pod Kumburkem (25 km) – červená Brdo (26 km) – červená Nová Paka město (29,5 km)

Zajímavosti na trase:

Stupná Kostel sv. Máří Magdaleny

Kostel byl zbudován v letech 1717-19 nákladem valdických kartuziánů za převora Víta Korejse. R. 1893 upraven strop. Barokní jednolodní stavba s ustupujícím půlkruhově zakončeným presbytářem, se sanktusovou věžičkou nad závěrem lodi. Oltáře z 19. stol., další zařízení je barokní z 18. stol.

Borovnice

Novou dominantou obce Borovnice je od roku 2020 replika historického větrného mlýna. Větrný mlýn se nachází na návrší nad vlakovou stanicí Borovnice okres Trutnov. Stavba mlýna začala na jaře 2018, kdy bylo postaveno základové trámoví. A otevřen byl v roce 2023. Větrný mlýn vznikl ve spolupráci obce, Spolku Větrák, řemeslníků a několika středních škol a za podpory Královéhradeckého kraje.

Replika stojí dva kilometry od místa, kde až do roku 1968 stával poslední mlýn tohoto typu, u něhož se podle směru větru natáčelo celé tělo deset tun vážícího objektu. Totéž umí jeho věrná kopie vybavená funkční mlynářskou technologií. Většina součástí je nová, jen malá část pochází ze starších mlýnů. Dvě nevelké místnosti jsou plné ozubených kol, převodů, hřídelí a násypek. Nechybí ani kapsový výtah nebo šalanda. Do prvního patra 11,2 metru vysoké dřevostavby s půdorysem 5,6 krát 5,3 metru vede dřevěné schodiště.

Přibližně 1,5 km na východ lze najít památník bývalého větrného mlýna odkud je nádherný výhled na Krkonoše.

Při cestě k památníku se lze zastavit u Pruského kříže.

Kozinec

Telekomunikační věž je vysoká 55 m a slouží zároveň jako rozhledna. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33 m. Z ní se vám naskytne vynikající výhled na Podkrkonoší, Krkonoše nebo Orlické hory. Věž byla postavena už v roce 2004, ale veřejnost ji mohla navštívit až v roce 2009.

Staropacké hory

Staropacká hora je výrazný, asi tři kilometry dlouhý hřbet v Krkonošském podhůří. Leží severně od zástavby obce Stará Paka, podle níž je pojmenován. Na jeho jižním úbočí se rozkládá kromě zástavby Staré Paky také Podlevín.