Rubriky
Cykloturistika

Lázně Bělohrad, Pecka (35 km) – horská kola

Středně náročný okruh od žel. stanice Nová Paka město vede nejprve centrem města k viaduktu u vlakového nádraží. Odtud nás modrá turistická cesta dovede do osady Studénka a podle kolem hřbitova nás zavede do lesa. Asi po 200 m lesního úseku odbočíme vlevo stále po modré sjedeme okolo osady Pustá Proseč k místnímu hřbitovu u přejezdu přes silnici. Příjemným lesním úsekem nás modrá navede do obce Hřídelec. Zde se napojíme na červenou a otevřenou krajinou se přes krátký lesík a po přejezdu silnice ocitneme v osadě Svatojánský Újezd. Odtud stále po červené sjedeme až do Lázní Bělohrad. Na místním nám. K.V. Raise se napojíme na žlutou a kolem rybníka Pardoubek si to zamíříme po asfaltové silničce do osady Brtev. Odtud nás čeká dnešní první stoupání k obci Vřesník. Zde na silnici (rozcestí) se odebereme mírně vlevo na zelenou tur. cestu. a krátkým prudkým stoupáním okolo zbytků hradiště Valy dojedeme na rozcestí tesně před obec Kal. Zde uhneme prudce vlevo a po úzké cestičce projedeme údolíčkem a vystoupáme k silnici u obce Bukovina. V Bukovině zahneme u hřbitova vpravo, po modré trase dojedeme přes místo s nádherným výhledem „Krakonošova vyhlídka“, dále lesním úsekem do městyse Pecka. Pod náměstím se napojíme na zelenou a po krátkém silničním úseku sjedeme vpravo na cestu (stále po zelené). Nejprve vystoupáme ke kostelu Sv. Máří Magdalény a poté nás čeká sjezd k obci Stupná. Tady se dáme po silnici vlevo a po pár set metrech začneme stoupat od silnice vpravo k Sýkornickým vodopádům. Dále nás zelená turistická cesta dovede kolem štikovského autodromu zpět do Nové Paky.

  • Výchozí bod: Muzejní náměstí
  • Délka trasy: 35 km
  • Náročnost: střední
  • Typ kola: horské, trekingové

Zajímavosti

Hřídelecká Hůrka, Svatojánský Újezd (kostel), Lázně Bělohrad, Valy (hradiště), Krakonošova vyhlídka, Pecka, Kostel Máří Magdalény, Sýkornické vodopády

Trať (km)

Nová Paka > Studénka (2,5) > Pustá Proseč (4,4) > Hřídelec (6,5) > Svatojánský Újezd (10) > Lázně Bělohrad (13) > Brtev (15) > Vřesník (17) > Valy (hradiště) (19) > před Kalem (20) > Bukovina (22) > Krakonošova vyhlídka (23) > Pecka (25,5) > Stupná (28,5) > Sýkornické (Novopacké) vodopády (31,5) > Nová Paka (35)