Rubriky
Cykloturistika Tipy na výlety

Okruh Kumburk

Mírně nenáročný okruh celkem 25,5 km

Typ kola: horské, trekingové

Nová Paka náměstí – červená Brdo (3,5 km) červená Pod Kumburkem (5,5 km) – cyklo 4142 Klepanda (7,5 km) – cyklo 4017 Bradlec (9 km) – žlutá pod Újezdcem rozcestí (10 km) žlutá Tužín (13,5 km) – žlutá Stav (17,5 km) – žlutá U Kostelíčka (19 km) – žlutá Studénka (23 km) – cyklo 4096 Nová Paka (25,5 km)

Zajímavosti na trase:

Kumburk

Památkově chráněný areál s pozůstatky středověkého hradu z počátku 14. století. Jednalo se o hrad založený rodem Markvarticů, který se vyznačoval plášťovou hradbou a předsunutým dělostřeleckým opevnění. Dodnes se podařilo zachovat části vnějšího a vnitřního opevnění spolu s baštami, válcovou věží a prostory paláce.

Bradlec

Zřícenina hradu Bradlec se nachází nedaleko obce Bradlecká Lhota, jižně od Lomnice nad Popelkou. Tvar skály (bradlo) dal jméno hradu. Bradlec je umístěn na dvou čedičových vrcholech 547 m n.m. a byl tak nedostupný. Svoji polohou posykoval výbornou obranou před útočníky.

Dodnes se dochovaly zejména zbytky čtyřhranné věže, několik zdí a valů. Nejzajímavější je „okno“ ve věži. To představuje vchod do věže, který se díky zvětrávání změnil do dnešního tvaru. Ke zřícenině vede modrá turistická značka.

Nová Paka

Nenáročný okruh nás provede okolo dominanty kraje – kopce Kumburk (642 m) se zříceninou hradu. Trasa začíná u žel. Stanice Nová Paka město a vede okolo letního stadionu po červené turistické cestě stoupáním v lese na Máchovu stezku. Ta nás stále po červené dovede kolem Brda až pod Kumburk (5,5 km). Zájemci zde mohou zkusit své síly a prudkým 500 metrů dlouhým stoupáním po žluté si „odskočit“ k zřícenině. Pokračováním po červené dojedeme až k rozcestí na Klepandě (možnost občerstvení, 7,5 km). Odtud po modré kolem zříceniny hradu Bradlec a po dalších 2,5 km odbočíme ze silnice vlevo na žlutou turistickou cestu. Ta nás dovede mírným lesním sjezdem k osadě Tužín. Odtud stále po žluté přes Dřevěnice a nízký lesní hřeben se dostaneme do Stavu. Zde na nás čeká stoupání a po přejezdu státní silnice se ocitneme U kostelíčka (19 km). Po krátkém prudkém sjezdu se stále držíme žluté, vlevo pokračujeme nejprve proti proudu potůčku Studénka a po 1 km stoupání na zpevněnou cestu. Ta nás stále po žluté dovede zpět do Nové Paky, místa startu.