Rubriky
Cykloturistika

Okruh Pecka, Kozinec (24 km) – horská kola

Krátký, ale nelehký okruh nás zavede po zelené turistické cestě přes centrum města stupáním přes čtvrť Habeš do Štikova. Kolem Štikovské rokle dále k Sýkornickým vodopádům a dále lesním klesáním až dolů na silnici. Zde se dáme doleva a po pár set metrech se dáme v obci Stupná dále po zelelené doprava. Příkrým stoupáním dojedeme ke kostelu sv. Máří Magadalény a sjedeme do Peckyk obecnímu úřadu. Tady se dáme severním směrem po žluté kolem hřbitova a koupaliště dále k rybníku a po krátkém silničním úseku vystoupáme dále po žluté až na hřbet kopce nad Borovnici. Odtud po vrstevnici pojedeme SZ směrem 3 km po silnici až na křižovatku se státní silnicí I/16 v Horkách u St. Paky. Zde musíme odbočit vlevo a jet po zelené asi 700 m po „nebezpečné“ silnici I/16!!! Pak zabočíme vlevo (stále po zelené) a po 400 m jízdě po vrstevnici nás čeká krátké, ale náročné stoupání na vrch Kozinec s krásným výhledem do okolí. Na východní straně náhorní plošiny Kozince pokračujeme dále po zelené prakticky nesjízdným sjezdem. Nejhorší pasáže doporučujeme sejít raději pěšky.

V sedle Na Veselce se dáme necelý kolimetr po silnici vlevo a z ní pak sjedeme vpravo dále po zelené na polní cestu až k klášternímu chrámu v Nové Pace. Odtud je poslední hezký pohled na centrum Nové Paky. Za dalších 400 m jsme již u stratu trasy.

  • Výchozí bod: Muzejní náměstí, Nová Paka
  • Délka trasy: 24 km
  • Náročnost: střední
  • Typ kola: horské

Zajímavosti

Sýkornické vodopády, Kostel Máří Magdalény, Pecka, Borovnice, Kozinec, V Balkách

Trať (km)

Nová Paka > Sýkornické (Novopacké) vodopády (3,5) > Stupná (5,5) > Pecka (8,5) > Borovnice ŽST (13,5) > Horka u St. Paky (16,5) > Kozinec (19) > Na Veselce sedlo (20,5) > Nová Paka, klášterní chrám (23,5) > Nová Paka(24)