Rubriky
Cykloturistika Tipy na výlety

Okruh Pecka, Kozinec

Středně náročná trasa celkem 24 km

Typ kola: horské

Nová Paka náměstí – po neznačené v Koutě (1,6 km) neznačná Štikov hotel, NS Sýkornice (3,5 km) – červená, cyklo 4141 Stupná (5,5km) – červená Pecka (8,5 km) – cyklo 4135 Borovnice žel. stanice (13,5 km) – neznačená Šturmův kopec, Horka u St. Paky (16,5 km) – zelená Kozinec (19 km) – zelená Na Veselce sedlo (20,5 km) – zelená Balka, červená Nová Paka, klášterní chrám (23,5 km)Nová Paka (24 km)

Zajímavosti na trase:

Naučná stezka Sýkornice

V Nové Pace se na podkrkonošské pahorkatině rozprostírá přírodní park Sýkornice. Sýkornice v minulosti patřila českému šlechtici Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic či vévodovi frýdlantskému Albrechtovi z Valdštejna. Dnes je les z větší části majetkem státu a spravují  ho Lesy ČR.  Sýkornice je vyhlášena přírodním parkem a od roku 2005 je součástí Globálního geoparku UNESCO Český ráj.

Stupná Kostel sv. Máří Magdaleny

Kostel byl zbudován v letech 1717-19 nákladem valdických kartuziánů za převora Víta Korejse. R. 1893 upraven strop. Barokní jednolodní stavba s ustupujícím půlkruhově zakončeným presbytářem, se sanktusovou věžičkou nad závěrem lodi. Oltáře z 19. stol., další zařízení je barokní z 18. stol.

Hrad Pecka

Raně gotický hrad ze 14. století stojí na skalnatém kopci. Pod hradem se rozkládá stejnojmenné městečko Pecka. Původní hrad nechal v 17. století Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic přestavět na renesanční zámek s hradbami. V 19. století byl hrad poničen požárem a postupně se proměnil ve zříceninu. Dnes stojí kromě hradeb pouze západní dvoupatrový palác.

Městys Pecka

Městys Pecka leží v členité krajině Podkrkonoší v severovýchodní části okresu Jičín v Královéhradeckém kraji. Název městyse je odvozen od kopce, který svým tvarem připomíná pecku. V minulosti však městečko se nazývalo „městečko pod Peckou“, kdežto hrad nesl jméno „na Pecce“.

Větrný mlýn Borovnice

Novou dominantou obce Borovnice je od roku 2020 replika historického větrného mlýna. Větrný mlýn se nachází na návrší nad vlakovou stanicí Borovnice okres Trutnov. Stavba mlýna začala na jaře 2018, kdy bylo postaveno základové trámoví. A otevřen byl v roce 2023. Větrný mlýn vznikl ve spolupráci obce, Spolku Větrák, řemeslníků a několika středních škol a za podpory Královéhradeckého kraje.

Rozhledna Kozinec

Telekomunikační věž je vysoká 55 m a slouží zároveň jako rozhledna. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33 m. Z ní se vám naskytne vynikající výhled na Podkrkonoší, Krkonoše nebo Orlické hory. Věž byla postavena už v roce 2004, ale veřejnost ji mohla navštívit až v roce 2009.

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Zcela mimořádnou pamětihodností Nové Paky je bezesporu paulánský klášter Nanebevzetí Panny Marie v Nové Pace. Svou architekturou patří mezi nejvýznamnější stavby z období pozdního baroka. Architekt není známý, ale odborníci je většinově přisuzují některému z žáků Kryštofa Dientzenhofera. Ke klášteru vede růžencové schodiště z roku 1737.