Rubriky
Cykloturistika Tipy na výlety

Přehrada Les Království (54 km)

Hlavním cílem trati je přehrada Les Království u Dvora Králové. Přehrada je zasazena do sevřeného údolí řeky Labe s nádhernými přírodními sceneriemi. Začnete výjezdem nahoru na Štikov. Následuje dlouhý sjezd až do Bělé u Pecky a po rovince opět stoupání na Pecku. Ve stoupání se můžete občerstvit v jedné z peckovských restaurací, nebo si odpočinout na náměstí. Odskočit si můžete i na koupaliště (ale pozor, etapa je dlouhá, abyste to stihli). Následuje odbočka vlevo na Vidonice. Odtud je hezký výhled na Pecku a okolní zvlněné pole a lesy. Za Vidonicemi následuje dlouhý sjezd přes Brusnice až do Bílé Třemešné. Jestli už nemůžete, zaskočte do cukrárny na něco dobrého. V půli Bílé Třemešné odbočte doleva. Po dlouhé rovince mezi poli přijedete do obce Tesňov. A pak už jen prudká zatáčka vpravo na hráz a jste na přehradě. Nádhera. Pokud si chcete udělat piknik nebo si jen tak chvíli posedět, tak nejlépe na louce vlevo za přehradou. Následuje stoupání od přehrady lesem na Nemojov – pozor je dlouhé, šetřte síly. Potom dlouhý sjezd mezi lesy až do obce Debrné. Přes most prudce vlevo kolem Labe. Následuje dlouhé stoupání na Mostek. Dlouhé, ale ty lesy kolem, oáza. V Mostku odbočte vpravo. Můžete se zde i občerstvit. Pojedete opět do kopečka směrem na Borovnici. Dlouhá rovinatá část skrz hezké obce Borovnice a Borovnička končí až na Horkách. Zde pozor musíte přejet přes hlavní silnici – i zde občerstvení. Pojedete na Levínskou Olešnici dlouhou rovinkou mezi poli. A poté na konci Olešnice doleva do posledního stoupání a pak už jen z kopce do Vrchoviny. Poslední úsek do Paky vede po hlavní silnici.

 • Výchozí bod: Muzejní náměstí
 • Délka trasy: 54 km
 • Náročnost: střední až těžká
 • Typ kola: silniční, trekové, horské
 • Tipy na trase: Restaurace v Pecce, v Mostku, cukrárna v Bílé Třemešné, restaurace v Horkách

Zajímavosti:

 • Bělá u Pecky – roubené domy čp. 35 a 41 z 18. století.
 • Pecka – Před rokem 1382 povýšena na městečko. Roubené přízemní domy. Barokní kostel sv. Bartoloměje, původně dřevěný, roku 1603 nahrazen kamenným. Dnešní podoba pochází z let 1748–58. Pomníky Kryštofa Haranta a Josefa Štemberky (lidický farář).
 • Hrad Pecka – vybudován ve 14. století na místě tvrze některým příslušníkem rodu Vartenberků. Roku 1603 přešel do rukou Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Ten sídlo rozšířil o renesanční palácovou část. Po Harantově popravě v roce 1621 přešel hrad k panství Albrechta z Valdštejna. Ten jej roku 1627 daroval valdickému kartuziánskému klášteru. Roku 1830 hrad vyhořel a zpustl. Opraven roku 1940. Dnes muzejně využit, krom hradních staveb expozice o životě Kryštofa Haranta, historie hradu, obce, a ve sklepení galerie moderního umění. Prohlídka s průvodcem 50 minut.
 • Vidonice – barokní kostel sv. Jana Křtitele z let 1720–36, postavený valdickými kartuziány na místě dřevěného.
 • Horní Brusnice – empírový kostel sv. Mikuláše z let 1842–46. Množství roubených domů.
 • Bílá Třemešná – památník J.A.Komenského. Barokní kostel sv. Jakuba z let 1680– 82. Lidová architektura. V lese jižně nad obcí na bývalém srázu Zvičinského hřbetu jsou skalní Skrýše, které byly v 17. století útočištěm náboženských uprchlíků.
 • Přehrada Les Království – postavena v letech 1910–19, aby zadržovala vodní přívaly z Krkonoš. Jednou z nejstarších v Čechách. Hráz je vybudována z kvádrů. V základech je 37 m, v koruně 7,2 m široká, 41 m vysoká, 224 m dlouhá. Plocha nádrže je 58,6 ha, začíná pod Debrným a je cca 8 km dlouhá. Hloubka u hráze je 38 m, obsah 9,17 mil. m3. Pod hrází hydroelektrárna.
 • Mostek – novogotický kostel sv. Anny z roku 1910.
 • Borovnička – novogotický kostel Božského srdce Páně z roku 1929. Linhartův mlýn s obytným stavením z roku 1691 a mlýnicí z roku 1735.
 • Borovnice – na polích v okolí naleziště zkamenělých přesliček, kapradina a granátů. Roubené chalupy. Prostý barokní kostel sv. Víta z let 1720–22.
 • Levín – viditelné zbytky hradu založeného patrně ve 13. století – od 16. století pustý, naleziště achátů.

Trať (km)

Nová Paka náměstí (0) > Štikov (2,8) > Bělá u Pecky (6,5) > Pecka (9) > Vidonice (13,4) > Horní Brusnice (16,1) > Dolní Brusnice (19,9) > Bílá Třemešná (21,8) > Těsňov (24,3) > Nemojov (26,5) > Debrné (32,6) > Mostek (35,5) > Borovnička (38,6) > Borovnice (42,4) > Horka u Staré Paky (45,7) > Levínská Olešnice (48,7) > Vrchovina (51,8) > Nová Paka náměstí (54)