Rubriky
Cykloturistika Tipy na výlety

Za nezapomenutelnými výhledy kolem Pecky

Méně náročná trasa za krásnými výhledy celkem 29,5 km

Typ kola: silniční, trekové, horské

Pecka kemp – silnice Pecka (1 km) – silnice Lhota u Pecky (1,9 km) – silnice Staňkov (2,4 km) – silnice Vidonice (4 km) –Kal (7 km) – silnice Vidoň (12,3 km) – silnice Tetín (13 km) – silnice Vřesník (17,7 km) – silnice Bukovina (18,5 km) – silnice Arnoštov (19 km) – silnice Horní Javoří (19,5km) – silnice Bělá (21,5 km) – silnice Stupná (23,8 km) – silnice Pecka kemp (29,5 km)

Zajímavosti na trase:

Pecka kemp

Kemp Pecka je menší, rodinný kemp nacházející se v Podkrkonoší v obci Pecka asi 10 km od Nové Paky. Areál je vhodný nejenom pro rodinnou dovolenou, ale také pro různé sportovní kurzy, soustředění, adaptační kurzy, školní výlety a různé další akce. Kemp Pecka nabízí široké sportovní zázemí, mnoho dětských hřišť, maxi trampolínu, lezeckou stěnu a zejména venkovní koupaliště. Získal ocenění „Kemp roku 2015, i cenu Nejlepšího sportovního zázemí za rok 2015.“

Lhota u Pecky

V obci se nachází památník obětem 1. světové války, který je postavený z araukaritů – zkamenělých dřev. Vesnicí protéká potůček Brodek, dříve byl domovem pstruhů, raků a dalších obyvatel vod. Dnes se zde ryby nevyskytují.

Červený vrch

Je nejvyšším bodem Peckovska ve výšce 540 m .n. m.

Vidonice

Jedná se o malou vesnice, část obce Pecka, která se nachází se asi 3,5 km na jihovýchod od Pecky. Nejzajímavější památkou je barokní kostel sv. Jana Křtitele. Nedaleko Vidonic se dále nachází přírodní památka Kalské údolí. Oblast je chráněna z důvodu přirozeného toku říčky Bystřice a kvůli výskytu ohrožených a chráněných druhů rostlin a živočichů.

Kousek za Vidonicemi směrem na Brusnici oddělovala rodící se říčka Bystřice za 2. světové války Velkoněmeckou říši od Protektorátu Čechy a Morava. Dnes tvoří hranici mezi okresem Jičín a Trutnov.

Mezi Vidonicemi a místem U Borovičky roste asi 100 m vpravo od pravoúhlé levotočivé zatáčky směrem k průmyslové zóně památná „Rašínská lípa“.

Kal

V Kalu na návsi stojí starodávná zvonička obnovená v roce 2005, zajímavý je i pomník padlým odhalený v roce 1925. Kousek od návsi svítí novotou barokní kovárna z roku 1756.

Valy – hradiště

Rozsáhlé 30ti hektarové hradiště zaujímalo celou plochu návrší, jehož dva vrcholy nesou názvy Valy a Hradiště. Zatímco okolo vrcholu Hradiště a v sedle bylo předhradí, nejdůležitější část hradiště – akropole – byla opevněna na vrcholu Valy. Opevnění se nejlépe dochovalo opevnění na severní, přístupové straně a na severozápadě akropole. Stavba opevnění pochází z pravěku, z doby bronzové.

Křížová cesta Zlatnice

Křížová cesta Zlatnice se nachází nedaleko vsi Borovnice asi 5 km východně od Nové Paky. v obci Stupná. Vede od silnice k poutní kapli Panny Marie ve Zlatnici. Jednotlivá zastavení tvoří betonové sloupky s vrcholovou kapličkou, která byla postavena roku 1938.