Rubriky
Cykloturistika Hrady, zámky a zříceniny Pěší turistika Tipy na výlety

Hrad Pecka

Přijďte si prohlédnout perlu Podkrkonoší ležící uprostřed tohoto nádherného kraje, hrad se zajímavým názvem Pecka. Z hradní vyhlídky si tak můžete v plné kráse prohlédnout centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou či nejvyšší bod regionu, vrch Zvičina (671 m n.m.). Hrad Pecka, který se nachází 10 km Nové Paky láká nejen krásnou okolní krajinou s jedinečnými výhled, ale také zaměřením prohlídek výhradně na svou vlastní, autentickou historii.

Hrad byl postaven na pískovcové skále na přelomu 13. a 14. století a jeho nejznámějším majitelem byl Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Byl skutečně renesančním člověkem – cestovatel, hudební skladatel, spisovatel a politik. V roce 1621 byl popraven katem Mydlářem na Staroměstském náměstí v Praze jako jeden z 27 českých pánů.

První písemná zmínka o hradu Pecka je z roku 1322, kdy je uváděn jako první písemně doložený majitel Budivoj z Pecky. Hrad původně sloužil k ochraně zemské hranice a zlatých dolů u obce Stupná. Od konce 15. století usilovali majitelé hradu o další rozšiřování obytných částí – nejdřív v gotickém stylu a později za doby Škopků z Bílých Otradovic do konce 16. století přestavbu v renesančním stylu. V 17. stol. úpravu interiéru završil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.Na místě dřívějšího strohého hradu vznikl krásný renesanční zámek.  Peckovský zámek zaznamenal největší rozkvět na začátku 17. století, kdy zde pobýval všestranně vzdělaný renesanční intelektuál Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564 – 1621). Strávil zde poslední a zároveň nejplodnější etapu svého života.

Prohlídková trasa peckovského hradu zahrnuje prohlídku v rekonstruovaném Harantovském paláci, kde najdete sedm interiérových místností, mučírnu a sklepení. Expozice v prvním a druhém patře je zaměřena na dějiny hradu, život a dílo nejznámějšího majitele Pecky – cestovatele, spisovatele a hudebního skladatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a obecněji na období renesance a raného baroka. Jedna z místností je věnována životu venkovských lidí v Podkrkonoší. Zajímavou částí je prohlídka stylové černé kuchyně s funkčním renesančním krbem a sklepení prostory s mučírnou. Ve středověké mučírně jsou k vidění nejznámější mučidla, od skřipce a rumpálu, až po španělskou botu. Hradní sklepení je přístupné od roku 1993. Od stejné doby funguje jako galerie českého moderního umění. Zpestření prohlídky představuje autentická ukázka melodií ze sto let starého orchestrionu. Zajímavostí hradu Pecka je nasvícená, 56 metrů hluboká, studna v jižní části nádvoří.

Druhý prohlídkový okruh se jmenuje Harantovské sklepy. Expozice dává nahlédnout do každodenního života hradu za působení Kryštofa Haranta. Vychází z dobových dokumentů, především ze soupisu Harantova majetku z roku 1621, a přibližuje nejen tehdejší zásobování zámku, uskladňování potravin a přípravu jídla, ale také stravování a hygienu Harantovy rodiny. Kromě vinného a pivního sklepu a spižíren je v expozici naznačena také hodovní síň Veselka a láznička. Prohlídka je doplněna o středověkou mučírnu. Tuto trasu

doporučujeme také rodinám s dětmi, které se mohou prostřednictvím několika interaktivních prvků historie dotknout i hravým způsobem.

Na Pecce se každoročně koná velké množství historických a kulturních akcí. (mezinárodní hudební festival Harantovské slavnosti historického zpěvu, jehož se účastní řada pěveckých sborů z domova i ze zahraničí.), tradiční otvírání hradu s Kryštofem Harntem, dobývaní hradu Pecka, sochařské sympozium, koncerty, výstavy, literární soutěže, divadelní představení, cestovatelský festival, hudební festival, kino na kolečkách, kostýmové prohlídky atd. Tajemství ukrývaná hradem jsou zde prý obsažena v neobvyklém množství. Od kroků, které se v noci ozývají hradem, přes tajné chodby vedoucí pod hradem až po hlubokou studnu, ze které by vědro nikdo nevytáhl, protože je vykopána na šikmo a voda v ní není. Že by přece jenom vchod do tajných chodeb? Dokonce snad až do pekla. Další pověst o Staré Čarodějnici je spjata se založením hradu Pecka. Historek vám zde povypráví mnohem více. Tak už jen vyrazit.

https://www.hradpecka.cz/