Zřícenina hradu Bradlec se nachází nedaleko obce Bradlecká Lhota, jižně od Lomnice nad Popelkou. Tvar skály (bradlo) dal jméno hradu. Bradlec je umístěn na dvou čedičových vrcholech 547 m n.m. a byl tak nedostupný. Svoji polohou posykoval výbornou obranou před útočníky.
Hrad byl patrně založen koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Prvním písemně doloženým majitelem byl Havel z Bradlece. Hrad často měnil majitele a začátkem 17. století už je uváděn jako pustý. V 17. století rád navštěvoval hrad Bradlec i jezuita Bohuslav Balbín. Později se hrad stává cílem turistických cest. Do dnešní doby se zachovaly zbytky tří stěn věže a fragmenty zdí a obrysů budov.
O Bradleci se vypráví pověst o loupežnících, kteří zde často pobývali. Jiná pověst hovoří o přízraku krásné Bílé paní nebo tajné chodbě s pokladem. Dokonce je snad někde tady pohřben pomocný úředník Jan Herfurt, který na tomto místě spáchal sebevraždu z nešťastné lásky a jeho osud vystopoval spisovatel Miroslav Ivanov v záznamech Karla Hynka Máchy.
Bradlec je dostupný autobusem, kdy se dopravíme nejlépe do Bradlecké Lhoty, kde zastavují příměstské linky z Jičína, Semil a Hradce Králové. Po 2 km sledujíce zelenou pěší turistickou trasu se dostaneme ke kótě Bradlec – zřícenina.
Lze také využít vlak. Nejbližší vlaková zastávka se nachází v Kyjích u Jičína na trati 064: Mladá Boleslav – Stará Paka. Po červené a zelené značce čeká turistu asi 5 km dlouhá trasa.
Nejjednodušší způsob, jak se ke zřícenině dostat, je automobilem. Je možnost zaparkovat v Bradlecké Lhotě a vyhledat stejnojmenný turistický rozcestník, který se nachází nedaleko autobusové zastávky. Po zelené pěší turistické značce je od něj hrad vzdálen asi 2 km nepříliš náročné chůze.
Ke zřícenině lze dojít samozřejmě i pěšky a to, po zelené turistické značce z Bradlecké Lhoty.
Zřícenina hradu Bradlec je stejně jako nedaleký Kumburk v péči Sdružení pro záchranu hradu Kumburku.
více na: https://www.kumburk.cz/