Rubriky
Cykloturistika Hrady, zámky a zříceniny Pěší turistika Tipy na výlety

Zřícenina hradu Bradlec

Zřícenina hradu Bradlec se nachází nedaleko obce Bradlecká Lhota, jižně od Lomnice nad Popelkou. Tvar skály (bradlo) dal jméno hradu. Bradlec je umístěn na dvou čedičových vrcholech 547 m n.m. a byl tak nedostupný. Svoji polohou posykoval výbornou obranou před útočníky.

Hrad byl patrně založen koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Prvním písemně doloženým majitelem byl Havel z Bradlece. Hrad často měnil majitele a začátkem 17. století už je uváděn jako pustý. V 17. století rád navštěvoval hrad Bradlec i jezuita Bohuslav Balbín. Později se hrad stává cílem turistických cest. Do dnešní doby se zachovaly zbytky tří stěn věže a fragmenty zdí a obrysů budov.

O Bradleci se vypráví pověst o loupežnících, kteří zde často pobývali. Jiná pověst hovoří o přízraku krásné Bílé paní nebo tajné chodbě s pokladem. Dokonce je snad někde tady pohřben pomocný úředník Jan Herfurt, který na tomto místě spáchal sebevraždu z nešťastné lásky a jeho osud vystopoval spisovatel Miroslav Ivanov v záznamech Karla Hynka Máchy.

Bradlec je dostupný autobusem, kdy se dopravíme nejlépe do Bradlecké Lhoty, kde zastavují příměstské linky z Jičína, Semil a Hradce Králové. Po 2 km sledujíce zelenou pěší turistickou trasu se dostaneme ke kótě Bradlec – zřícenina.

Lze také využít vlak. Nejbližší vlaková zastávka se nachází v Kyjích u Jičína na trati 064: Mladá Boleslav – Stará Paka. Po červené a zelené značce čeká turistu asi 5 km dlouhá trasa.

Nejjednodušší způsob, jak se ke zřícenině dostat, je automobilem. Je možnost zaparkovat v Bradlecké Lhotě a vyhledat stejnojmenný turistický rozcestník, který se nachází nedaleko autobusové zastávky. Po zelené pěší turistické značce je od něj hrad vzdálen asi 2 km nepříliš náročné chůze.

Ke zřícenině lze dojít samozřejmě i pěšky a to, po zelené turistické značce z Bradlecké Lhoty.

Zřícenina hradu Bradlec je stejně jako nedaleký Kumburk v péči Sdružení pro záchranu hradu Kumburku. 

https://www.kumburk.cz/