Rubriky
Pěší turistika Pěšky Tipy na výlety

Na podkrkonošskou rozhlednu

Náročnější výlet celkem 25 km

Pecka náměstí – červená U Borovičky (2 km) – červená barokní kovárna Kal (3,2 km) – cyklo 4135 Kalský mlýn (5,3 km) – zpevněná cesta hradiště Kal (6,4 km) – zpevněná cesta Vřesník (8,5 km)NS Po stopách Karla Václava Raise Borek (11,9 km)NS Po stopách Karla Václava Raise Vyšehrad (14,4 km)NS Po stopách Karla Václava Raise Raisova chata, Zvičina (16,1 km) NS Po stopách Karla Václava Raise – Vyšehrad (18,2 km) – červená Bystrý mlýn (21 km) – červená Pecka (25,2 km)

Zajímavosti na trase:

U Borovičky

Borovice u Pecky je krásná borovice lesní rostoucí asi 20 m v poli od silnice z vesnice Pecka do Vidonic nedaleko od křižovatky do vesnice Kal. Nalézá se asi 2 km jihovýchodně od městyse Pecka, asi 8 km východně od města Nová Paka v okrese Jičín.

Barokní kovárna Kal

Nad návsí se nachází opravená barokní kovárna. Historická kovárna byla postavena na tomto místě už v 18. století. Byla zapsaná v Tereziánském katastru v roce 1756. V přízemí se nachází zděná podsíň, ve které se kovali koně a opravovaly velké nástroje.

Kalský mlýn

Nad návsí Kal se nachází opravená barokní kovárna. Historická kovárna byla postavena na tomto místě už v 18. století. Byla zapsaná v Tereziánském katastru v roce 1756. V přízemí se nachází zděná podsíň, ve které se kovali koně a opravovaly velké nástroje.

Hradiště Kal

Rozsáhlé 30ti hektarové hradiště zaujímalo celou plochu návrší, jehož dva vrcholy nesou názvy Valy a Hradiště. Zatímco okolo vrcholu Hradiště a v sedle bylo předhradí, nejdůležitější část hradiště – akropole – byla opevněna na vrcholu Valy. Opevnění se nejlépe dochovalo opevnění na severní, přístupové straně a na severozápadě akropole. Stavba opevnění pochází z pravěku, z doby bronzové. V raném středověku se na hradišti usídlili Slované a zbytky hradeb přebudovali k obrazu svému. Množství kovových předmětů, zejména hrotů a šípů, dokládá násilný zánik hradiště v závěru 8. století.

Zvičina

Po mnohaletých sporech mezi německými a českými turisty vznikla v roce 1925 rozhledna přístavbou věžovité otáčivé věže. Od poloviny 80. let 20. století byla však kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Po rekonstrukci v roce 2009 je rozhledna opět zpřístupněna návštěvníkům. Celková výška rozhledny je 10 metrů a vede na ni 65 schodů. Po vystoupání na zasklenou vyhlídku spatříte vrcholky Železných, Lužických a Jizerských hor, Kunětickou horu nebo Říp.

Bystrý mlýn

Roubený vodní mlýn na Bystřici byl postaven v roce 1722. V roce 1995 objekt vyhořel a na jeho místě byly postaveny nové roubené budovy.