Rubriky
Pěší turistika Pěšky Tipy na výlety

Od hradu ke hradu

Náročný výlet celkem 39 km

Pecka náměstí -červená Stupná (2.2 km) červená NS Sýkornice, červená, NS Sýkornice,– lesní cesta studánka Elixír Života (6,9 km), Nová Paka město železniční stanice (9,8 km) – červená Kumburk (15,7 km) červená Skalka pod Kumburkem (16,9 km) – zelená Stará Paka (20,5 km) zelená Staropacké hory rozc. (22,7 km) – žlutá Nová Paka (27 km) modrá Husův kopec (29,5 km) – modrá Stupná horní rozcestí (33,8 km) – modrá U Borovnice (34,9 km) – žlutá Pecka (37,8km)

lze zkrátit z Borovnice jet autobusem na Pecku přes Novou Paku

Zajímavosti na trase:

Sýkornice

V Nové Pace se na podkrkonošské pahorkatině rozprostírá přírodní park Sýkornice. Sýkornice v minulosti patřila českému šlechtici Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic či vévodovi frýdlantskému Albrechtovi z Valdštejna. Dnes je les z větší části majetkem státu a spravují  ho Lesy ČR.  Sýkornice je vyhlášena přírodním parkem a od roku 2005 je součástí Globálního geoparku UNESCO Český ráj. 

Studánka Elixír Života

Studánka Elixír Života se nachází v přírodním parku Sýkornice na samém začátku naučné stezky. U příležitosti „uklidíme okolí“ sem byl instaloován informační panel o Elixíru.

Hrad Kumburk

Hrad Kumburk je jednou z nejromantičtějších a nejzajímavějších zřícenin v Českém ráji. Stojí na osamělé homoli západně od Nové Paky nedaleko obce Syřenov. Památkově chráněný areál s pozůstatky středověkého hradu z počátku 14. století. Jednalo se o hrad založený rodem Markvarticů, který se vyznačoval plášťovou hradbou a předsunutým dělostřeleckým opevnění. Dodnes se podařilo zachovat části vnějšího a vnitřního opevnění spolu s baštami, válcovou věží a prostory paláce.

Staropacké hory

Staropacká hora je výrazný, asi tři kilometry dlouhý hřbet v Krkonošském podhůří. Leží severně od zástavby obce Stará Paka, podle níž je pojmenován. Na jeho jižním úbočí se rozkládá kromě zástavby Staré Paky také Podlevín; nachází se zde též sjezdovka s vlekem typu poma, kterou spravuje oddíl lyžování TJ Sokol Stará Paka a kterou tento oddíl nazývá Zimní středisko Staropacká hora.

Větrný mlýn Borovnice

U obce Borovnice byla postavena replika větrného mlýnu. V okolí obce kdysi stálo pět takových mlýnů. Poslední mlýn na území obce Borovnice byl rozebrán v roce 1968.