Rubriky
Pěší turistika Pěšky Tipy na výlety

Po loupežnických stezkách k prameni Javorky

Nenáročný výlet celkem 10 km

Pecka autokemp – zelená Červený kříž (2,9 km) – lesní cesta, Pramen Javorky (3,9 km) – lesní cesta větrný mlýn Borovnice (6,4 km ) – žlutá Pecka (10 km)

Zajímavosti na trase:

Kemp Pecka

Kemp Pecka je menší, rodinný kemp nacházející se v Podkrkonoší v obci Pecka asi 10 km od Nové Paky. Areál je vhodný nejenom pro rodinnou dovolenou, ale také pro různé sportovní kurzy, soustředění, adaptační kurzy, školní výlety a různé další akce. Kemp Pecka nabízí široké sportovní zázemí, mnoho dětských hřišť, maxi trampolínu, lezeckou stěnu a zejména venkovní koupaliště. Získal ocenění „Kemp roku 2015, i cenu Nejlepšího sportovního zázemí za rok 2015.“

Červený kříž

Dřevěný červený kříž připomíná místo, kde stávala vesnice Vidovice. Ta byla za třicetileté války vypálena švédskými vojsky.

Pramen Javorky

Javorka má své rodiště v 150 metrů dlouhém mokřadu, nacházejícím se na katastrálním území Borovnice.

O prameni se vedlo hodně sporů. V roce 2003 nechalo pár mužů z Lázní Bělohradu zhotovit za podpory města pískovcovou desku, kterou osadila právě zmíněné prameniště.

Javorka protéká dvanácti obcemi, rozléhá se na ploše 208 km čtverečních a je dlouhá 39 kilometrů. Na pravé straně do ní přitéká 7 potoků, po levé šest. Sama se pak vlévá do Cidliny. Svoji cestu začíná nad Peckou a končí za Smidary u Skřivan, kde se vlévá do Cidliny.

Větrný mlýn Borovnice

Novou dominantou obce Borovnice je od roku 2020 replika historického větrného mlýna. Větrný mlýn se nachází na návrší nad vlakovou stanicí Borovnice okres Trutnov. Stavba mlýna začala na jaře 2018, kdy bylo postaveno základové trámoví. A otevřen byl v roce 2023. Větrný mlýn vznikl ve spolupráci obce, Spolku Větrák, řemeslníků a několika středních škol a za podpory Královéhradeckého kraje.

Replika stojí dva kilometry od místa, kde až do roku 1968 stával poslední mlýn tohoto typu, u něhož se podle směru větru natáčelo celé tělo deset tun vážícího objektu. Totéž umí jeho věrná kopie vybavená funkční mlynářskou technologií. Většina součástí je nová, jen malá část pochází ze starších mlýnů. Dvě nevelké místnosti jsou plné ozubených kol, převodů, hřídelí a násypek. Nechybí ani kapsový výtah nebo šalanda. Do prvního patra 11,2 metru vysoké dřevostavby s půdorysem 5,6 krát 5,3 metru vede dřevěné schodiště.

Přibližně 1,5 km na východ lze najít památník bývalého větrného mlýna odkud je nádherný výhled na Krkonoše.

Při cestě k památníku se lze zastavit u Pruského kříže.