Rubriky
Pěší turistika Pěšky Tipy na výlety

Z Nové Paky za Kryštofem Harantem na hrad Pecka

Středně náročný výlet za Kryštofem Harantem celkem 21 km

Nová Paka, Masarykovo náměstí – modrá Husův kopec (1,3 km) – modrá Vrchovina (2 km) – modrá Stupná (3,2 km) – modrá U Borovnice (7,7 km) – žlutá Pecka náměstí (11,2 km) – žlutá, cyklo, 4096 Bělá u Pecky (13,4 km) – cyklo 4096 Radkyně – cyklo 4096 Přibyslav (16 km) – žlutá Heřmanice (18,5 km) – cyklo 4142 Nová Paka (21 km)

Zajímavosti na trase:

Nová Paka – město je centrem oblasti ležící na předělu Českého ráje a Krkonoš, osobité krevelově zbarvenou půdou. Území, vymezené hrady Kumburk, Pecka, zaniklým Levínem a lokalitou Na Zámkách, je rozčleněno údolími a táhlými hřbety, které v sobě skrývají poklady drahých kamenů, zkamenělých zbytků rostlin a stromů. Uprostřed leží asi desetitisícové město, o němž existuje zmínka již z r. 1357. Patřilo Kumburskému panství. Jde o místo svébytné – kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii a zvláštnosti města ukazuje historická expozice Městského muzea (další expozice v Suchardově domě a v Klenotnici drahých kamenů). Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie – významná barokní stavba z r. 1709–1732, bývalé poutní místo, kostel sv. Mikuláše na náměstí (první zpráva o kostele pochází z roku 1357, přestavěn v r. 1872 do novogotického slohu), na náměstí Mariánský sloup z r. 1716 a kašna z r. 1814, také dřevěný řecko-katolický kostel přenesený v r. 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny (návštěva možná po předchozí rezervaci v informačním centru). Z Nové Paky vede ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec turistická trasa zmiňovaná už Karlem Hynkem Máchou, proto dnes nese jeho jméno.

Větrný mlýn Borovnice

Novou dominantou obce Borovnice je od roku 2020 replika historického větrného mlýna. Větrný mlýn se nachází na návrší nad vlakovou stanicí Borovnice okres Trutnov. Stavba mlýna začala na jaře 2018, kdy bylo postaveno základové trámoví. A otevřen byl v roce 2023. Větrný mlýn vznikl ve spolupráci obce, Spolku Větrák, řemeslníků a několika středních škol a za podpory Královéhradeckého kraje.

Replika stojí dva kilometry od místa, kde až do roku 1968 stával poslední mlýn tohoto typu, u něhož se podle směru větru natáčelo celé tělo deset tun vážícího objektu. Totéž umí jeho věrná kopie vybavená funkční mlynářskou technologií. Většina součástí je nová, jen malá část pochází ze starších mlýnů. Dvě nevelké místnosti jsou plné ozubených kol, převodů, hřídelí a násypek. Nechybí ani kapsový výtah nebo šalanda. Do prvního patra 11,2 metru vysoké dřevostavby s půdorysem 5,6 krát 5,3 metru vede dřevěné schodiště.

Přibližně 1,5 km na východ lze najít památník bývalého větrného mlýna odkud je nádherný výhled na Krkonoše.

Při cestě k památníku se lze zastavit u Pruského kříže.

Hrad Pecka

Přijďte si prohlédnout perlu Podkrkonoší ležící uprostřed tohoto nádherného kraje, hrad se zajímavým názvem Pecka. Z hradní vyhlídky si tak můžete v plné kráse prohlédnout centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou či nejvyšší bod regionu, vrch Zvičina (671 m n.m.). Hrad Pecka, který se nachází 10 km Nové Paky láká nejen krásnou okolní krajinou s jedinečnými výhled, ale také zaměřením prohlídek výhradně na svou vlastní, autentickou historii.

Hrad byl postaven na pískovcové skále na přelomu 13. a 14. století a jeho nejznámějším majitelem byl Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Byl skutečně renesančním člověkem – cestovatel, hudební skladatel, spisovatel a politik. V roce 1621 byl popraven katem Mydlářem na Staroměstském náměstí v Praze jako jeden z 27 českých pánů.

Na Pecce se každoročně koná velké množství historických a kulturních akcí. (mezinárodní hudební festival Harantovské slavnosti historického zpěvu, jehož se účastní řada pěveckých sborů z domova i ze zahraničí.), tradiční otvírání hradu s Kryštofem Harntem, dobývaní hradu Pecka, sochařské sympozium, koncerty, výstavy, literární soutěže, divadelní představení, cestovatelský festival, hudební festival, kino na kolečkách, kostýmové prohlídky atd. Tajemství ukrývaná hradem jsou zde prý obsažena v neobvyklém množství. Od kroků, které se v noci ozývají hradem, přes tajné chodby vedoucí pod hradem až po hlubokou studnu, ze které by vědro nikdo nevytáhl, protože je vykopána na šikmo a voda v ní není. Že by přece jenom vchod do tajných chodeb? Dokonce snad až do pekla. Další pověst o Staré Čarodějnici je spjata se založením hradu Pecka. Historek vám zde povypráví mnohem více. Tak už jen vyrazit.

Městys Pecka

Městys Pecka si dodnes uchoval ráz malebného poklidného podkrkonošského městečka nazývaného Perlou Podkrkonoší. Nachází se 12 km od Nové Paky. Čím dál častěji se stává oblíbeným místem výletníků a cyklistů.

Nejstarší zmínka je z roku 1322, kdy vznikla jako podhradí a na městečko byla povýšena před rokem 1382. Za návštěvu také stojí kostel sv. Bartoloměje z let 1748-1757, který vyzdobil freskami J. Kramolín. Před kostelem má památníček zdejší rodák Josef Šternberk (1869-1942), lidický farář.

Na upraveném náměstí rámovaném několika měšťanskými domy z poloviny 19. století, hotely Roubal a Koruna stojí morový sloup z roku 1720 zakončený Korintskou hlavicí, na níž stojí socha Panny Marie. Sloup je obklopen na dvou stupních posazenou osmibokou kuželkovou balustrádou osazenou osmi sochami světců. Dále je tu funkční raně barokní kašna.