Rubriky
Pěší turistika Pěšky Tipy na výlety

Za koníčky do Čisté

Nenáročný výlet nejen pro děti 7 km

Pecka koupaliště – žlutá Hájenka (355 m) – žlutá U Borovnice (772 m) – žlutá Borovnice (836 m) – žlutá, NS Krkonošská vyhlídka, Čistá u Horek (6,6 km)

zpět na Pecku – autobusem přes Novou Paku

Zajímavosti na trase:

Městys Pecka

Městys Pecka si dodnes uchoval ráz malebného poklidného podkrkonošského městečka nazývaného Perlou Podkrkonoší. Nachází se 12 km od Nové Paky. Čím dál častěji se stává oblíbeným místem výletníků a cyklistů.

Nejstarší zmínka je z roku 1322, kdy vznikla jako podhradí a na městečko byla povýšena před rokem 1382. Za návštěvu také stojí kostel sv. Bartoloměje z let 1748-1757, který vyzdobil freskami J. Kramolín. Před kostelem má památníček zdejší rodák Josef Šternberk (1869-1942), lidický farář.

Na upraveném náměstí rámovaném několika měšťanskými domy z poloviny 19. století, hotely Roubal a Koruna stojí morový sloup z roku 1720 zakončený Korintskou hlavicí, na níž stojí socha Panny Marie. Sloup je obklopen na dvou stupních posazenou osmibokou kuželkovou balustrádou osazenou osmi sochami světců. Dále je tu funkční raně barokní kašna.

Větrný mlýn Borovnice

Novou dominantou obce Borovnice je od roku 2020 replika historického větrného mlýna. Větrný mlýn se nachází na návrší nad vlakovou stanicí Borovnice okres Trutnov. Stavba mlýna začala na jaře 2018, kdy bylo postaveno základové trámoví. A otevřen byl v roce 2023. Větrný mlýn vznikl ve spolupráci obce, Spolku Větrák, řemeslníků a několika středních škol a za podpory Královéhradeckého kraje.

Replika stojí dva kilometry od místa, kde až do roku 1968 stával poslední mlýn tohoto typu, u něhož se podle směru větru natáčelo celé tělo deset tun vážícího objektu. Totéž umí jeho věrná kopie vybavená funkční mlynářskou technologií. Většina součástí je nová, jen malá část pochází ze starších mlýnů. Dvě nevelké místnosti jsou plné ozubených kol, převodů, hřídelí a násypek. Nechybí ani kapsový výtah nebo šalanda. Do prvního patra 11,2 metru vysoké dřevostavby s půdorysem 5,6 krát 5,3 metru vede dřevěné schodiště.

Přibližně 1,5 km na východ lze najít památník bývalého větrného mlýna odkud je nádherný výhled na Krkonoše.

Při cestě k památníku se lze zastavit u Pruského kříže.

Čistá u Horek

Penzionu Anonea má k dispozici 20 koní. V areálu pensionu je jezdecká škola, kde si mohou děti vyzkoušet jízdu na koních.