Rubriky
Přírodní památky a chráněná území

Lom Rumchalpa

Lom Rumchalpa se nachází na Kumburském Újezdě blízko hlavní silnice směr Jičín. Rumchalpa je bývalým kamenolomem a od roku 1979 slouží k rekreačnímu i technickému potápění. Areál je vhodný nejen pro potápěčské výcviky ale i pro nepotápěče hledající klidnou lokalitu s možností koupání v blízkosti Krkonoš a Českého ráje. Okolo lomu protéká potok Studénka. Objekt je pak zvláště vhodný pro potápěčské výcviky, nebo tréninkové plavby.  K dispozici je zde finská sauna a ubytování. Výhodou je i samostatná klubovna pro hosty a pro případné potřeby škol.

Celý areál je vyjmut z rybářského revíru. Je zde široká škála vodních živočichů od štik, koy kaprů, okounů, raků, nových sumců albínů a mnohých dalších. Platí zde zákaz jakéhokoliv rybolovu. Maximální hloubka činí 18 metrů a viditelnost kolísá od 1 do 8 metrů.

Název Rumchalpa je odvozen ze dvou slov – rum a chalpa. Rum je staré označení pro odpadky či úlomky, které zde zbyly buď po pálení milířů či po těžbě kamene. Část chalpa je východočeský výraz pro stavení (chalupu).

První zmínka o lomu není zcela znám. Snad se objevuje již v 16. století, kdy zde došlo k vystavění stavení. V 17. století je zde zmiňováno pálení dřevěného uhlí. Zda už v té době byl lom v provozu, není známo, nicméně někdy v této době pravděpodobně došlo k jeho zprovoznění. V provozu lom zůstává do počátku 19. století. Dnes v lomu Rumchalpa sídlí potápěčský klub.

Kamenité a bahnité dno, místy stěna nebo balvany. Uprostřed je, asi v 10 m, pozůstatek z dob aktivní těžby, válec o průměru přibližně 2 m, který sloužil střelmistrovi jako ochrana při odpalování kamenů. V 7.5 m, jako zpestření pro potápěče-objevitele, jsou do bedny umístěny dělostřelecké granáty a vraky lodí. Nově jsou všechny hlavní „atrakce“ vyvázány a polygon označen.

U lomu jsou 4 přístupy k vodě, označení bójemi, odkládací prostor pro vybavení či pramička. Samozřejmostí je parkoviště u areálu. Mnozí z potápěčů přivítají také možnost ubytování v samostatných pokojích či chatkách s příslušenstvím. K tomu samozřejmě patří využití letní kuchyně, lednice či uzamykatelné místnosti pro vybavení.