Rubriky
Rozhledny a vyhlídky

Kozinec

Vedle vrchu Kozinec s výškou 608 m n. m. byl v roce 2004 na menším vrcholu ve výšce 600 m n. m. postaven společností T – Mobile příhradový stožár s vyhlídkovou plošinou. Okolní obce neprojevily zájem rozhlednu provozovat a kvůli vandalismu a krádežím nemohla být věž volně přístupná. Teprve po podpisu smlouvy mezi T – Mobile a Občanským sdružením (dnes zájmový spolek) Klub přátel rozhleden v roce 2009 je rozhledna přístupná přes letní sezónu o sobotách, kdy její provoz zajišťují členové klubu, dojíždějící na služby z celé republiky. Rozhledna Kozinec je 55 metrů vysoká (výška vyhlídkové plošiny je ve 33 metrech) a je zde krásný rozhled do okolní krajiny – na Krkonoše, Orlické hory, Ještědsko-kozákovský hřbet či Zvičinu. Kozinec je nejen nejvyšší vrchol jičínského okresu, ale i pozůstatkem sopečné činnosti. Vyskytují se zde vzácné rostliny a kdysi zde bylo konáno několik pokusů o těžbu rud.

Nejlépe se na Kozinec dostanete pěšky ze stanice Horka u Staré Paky po zelené turistické značce a asfaltové odbočce vedoucí na vedlejší vrchol Kozince, na kterém je rozhledna postavena. Nejbližší vlakovou zastávkou je Levínská Olešnice, ze které vede nejprve asfaltová cesta a poté zelená turistická značka.

Automobilisté mohou zaparkovat na odstavné ploše u odbočky na rozhlednu (závora) ze silnice Vidochov – Horka u Staré Paky (těsně před Horkou) a vydat se pěšky cca 1 km po nekvalitní cestě vedoucí až k rozhledně. Rozhledna je zdaleka viditelná, otevření signalizuje také velký nápis Otevřeno na vyhlídkové plošině.

http://kpr.kvalitne.cz/kozinec/