Rubriky
Rozhledny a vyhlídky

Tichánkova rozhledna

Vrch Tábor (678 m.n.m.) s rozhlednou je dominantou nejbližšího okolí Lomnice nad Popelkou. Rozhledna poskytuje nádherné kruhové výhledy do širokého okolí. Spatříte odtud nejen celý Český ráj, ale i Orlické, Lužické, Jizerské hory i téměř 100 km vzdálenou Prahu.
Tábor, jenž se původně jmenoval Chlum, byl odjakživa zárukou dobrých a nerušených výhledů. Proto zde již v minulosti stávala dřevěná rozhledna, kteár však byla po čase napadena houbou, takže bylo rozhodnuto o jejím rozebrání.

Rozhledna, která v roce 1911 nahradila starší kontrukci, stojí na vrcholu kopce dodnes. Stavitelem se stal Václav Slaba, řídící učitel v Lomnici. Jako hlavní stavební materiál posloužily proslulé cihly z cihelny v Pulici, které vynesly věž až do výšky 35 metrů. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 29 metrů nad zemí vede 145 schodů a pod rozhlednou se nacházela také turistická chata, dnes penzion.

Rozhledna dostala jméno po Josefu Tichánkovi, učiteli, který na rozhledně strávil velkou část života a byl hlavním strůjcem jejího vzniku. Jeho znalosti při popisování krajiny obdivovali jak jeho žáci, tak mnoho dalších turistů či kolegů z Okrašlovacího spolku, který stavbu rozhledny na začátku 20. století financoval.

O dva roky později vyrostla vedle rozhledny turistická chata a to na místě bývalé Sezimovy hospody. Její stavba byla zadána staviteli E. Peškovi za 21 000 Kč. Slavnostní otevření chaty proběhlo 24. 8. 1913. Slavnost měla podobný program jako při otvírání rozhledny. Zajímavostí je i to, že rozhlednu během dvou let jejího fungování navštívilo více než 16 000 výletníků a lomnický okrašlovací spolek byl v této době jediný v Čechách, kterému se z vlastních prostředků podařilo vybudovat takové turistické centrum s rozhlednou a chatou. V roce 1930 byla turistická chata rozšířena a opět slavnostně předána k užívání veřejnosti. Turistická chata získala své jméno po předsedovi spolku Ignáci Hornychovi, majiteli lomnické továrny na tkalcovské potřeby, velkému propagátorovi turistiky, který přispěl svými dary ke splacení dluhu, ale i k výstavbě silnice na Tábor.

V roce 1935 byly obě stavby předány klubu Československých turistů. Na počátku 90. let se rozhledna a chata dostaly do soukromých rukou a v roce 1995 byly uzavřeny. Jejich velmi špatný stav vedl i k úvahám a úplné demolici. Naštěstí noví majitelé v roce 2005 zahájili rozsáhlé opravy, a tak bylo v roce 2006 otevřena restaurace a o rok později zpřístupněna i rozhledna.

Za pěkného počasí z Tábora dohlédnete z rozhledny na Orlické a Jizerské hory, Krkonoše, nedaleký Kozákov s další rozhlednou, poznáte nezaměnitelné homole Českého středohoří, jižně ležící město Jičín a téměř sto kilometrů vzdálenou Prahu. K rozhledně se dostanete buď pěšky z Lomnice nad Popelkou a nebo autem ze silnice č. 286 z Lomnice nad Popelkou do Jičína. Rozhledna je přístupná celoročně.