Rubriky
Rozhledny a vyhlídky

Zvičina

V Podkrkonoší se nachází hora Zvičina, na jejímž vrcholu stojí Raisova chata s otáčivou rozhlednou, ze které jsou nádherné výhledy až na Kunětickou horu, Železné hory, Říp, Milešovku, Bezděz a Jizerské hory.
Zvičina se svými 671 m je vrcholem dlouhého horského Zvičinského hřbetu, kde se křižuje řada turistických tras. Stává se tak cílem výletníků, kteří si rádi odpočinou ve zdejší turistické chatě a samozřejmostí je pro ně i „výšlap“ do kupole, kde se jim otevře nádherný rozhled do kraje.

První stavbou na Zvičině byl ranně barokní kostelík (1706). O kopec Zvičinu byl odjakživa velký zájem a o výletní místo se vedly spory mezi českými a německými spolky. Již v minulosti sem zavítala řada českých osobností, například Karel Jaromír Erben, Karel Václav Rais, Jaroslav Vrchlický, Ignát Hermann  či  Karel Hynek Mácha. V roce 1891 zde byl postaven hostinec, který byl ovšem trnem v oku Němcům.  Údajně se jim nelíbilo, že byl odtud nádherný výhled na „německé“  Krkonoše, a aby rozhledy  Čechům znemožnili, vysadili zde les.  Počátkem 19. století  koupil chatu Klub českých turistů. Koncem května 1923 byla chata přejmenována na „Raisovu chatu“. Čeští turisté si zde dlouho přáli rozhlednu, což se jim podařilo zrealizovat v roce 1925. Nad střechu chaty nechali umístit  věž s otáčivou prosklenou vyhlídkovou nástavbou a do ní byl instalován stokrát zvětšující hvězdářský dalekohled. Vlastní silou pomocí kola mohou turisté kupolí otáčet, což je pro ně zábavné. Vrchol Zvičiny je dnes využíván v zimní sezoně lyžaři a v létě je to vynikající místo pro paragliding.